Razdevičene Rinke in Turski
Nadmorska višina začetka strnjene snežne odeje: 1.400 m
Mirno lahko rečem, daleč najboljša tura v tej sezoni, ki jo je dodatno zabelilo dejstvo, da sem imel skozi Turski žleb na srečo gaz, dalje do Rink pa nedotaknjene strmine (če ne štejem plazičev).
Spust s Kranjske Rinke je precej zahtevna zadeva. Ob izbiri idealne linije brez daljših prečk se naklonina do konte pod Rinkami večinoma giblje okoli 40 °, kdaj malo več, kdaj malo manj. Je pa v trenutnih razmerah to vseeno varnejša izbira kot lažja Koroška Rinka, ki je intenzivneje izpostavljena soncu. Med vzponom sta se namreč z nje utrgala dva omembe vredna plazova mokrega nesprijetega snega, dolga 20 do 30 m in široka 10 do 20 m. Oba sta bila preplitka za zasutje, je pa težek pomladanski sneg vseeno dovolj za kakšno zlomljeno nogo. Razmere za smučanje z Rinke so bile zelo v redu, ravno prav mehak srenec.
Sledilo je prečenje pod Krajnsko Rinko v smeri Male, ki je bilo najmanj kvaliteten del ture zaradi skorjaste podlage, je pa na srečo ta del zelo kratek. Spust z Male Rinke nato ponovno po putru, v tem primeru zaradi sončne lege že malo preveč mokrem.
Potem pa najboljši del ture, Turski žleb. Do izravnave na sredini žlebu je podlaga prvovrsten nepredelan pršič. Nedotaknjene strmine so mi ponudile še svobodno izbiro linije, tako da bi ta del ocenil s 6 snežinkami, če bi lahko. Tudi spodnji del žlebu je čisto fajn, vendar je podlaga ponekod starejši trši sneg, saj so plaziči z ostenja Male Rinke s seboj odpeljali zgornjo plast novega snega. Naklonina in zahtevnost v Turskem žlebu sta malo manjši kot pri Kranjski Rinki.
Pod žlebom je sledil še prijeten srenec do koče na Okrešlju. Potrebno je prečiti par plazov, vendar nič resnega, kar bi oteževalo smučanje. Od koče do doline pa je potrebno dati smučke na rame oz. če imaš nekaj sreče kot jaz, na tovorno žičnico.
Zaradi neprekinjenega plazenja z vseh mogočih ostenji svetujem previdnost tudi pri smuki s Savinjskega sedla, pri gibanju v bližini sten je zelo priporočljiva čelada. Ob dovoljšnji meri smučarskega znanja pa bo Turski žleb trenutno gotovo boljša izbira, vsaj dokler visoke temperature ne predelajo pršiča oz. dokler ga vsega ne razrijemo. Uživajte in srečno! :)
Zadnja sprememba: 18.04.2019 ob 11:44